Poradnik - Jak zmierzyć długość stopy

Właściwie powinno się od tego zaczynać. Bo przecież właściwy rozmiar buta to podstawa późniejszego, wygodnego użytkowania. Pytanie, jak się zabrać za mierzenie? I jak dopasować wielkość własnej stopy do miar używanych przez producentów? Kroków do zmierzenia rozmiaru buta jest pięć. Na początek należy położyć na podłodze kawałek papieru. Później postawić na niej stopę. Następnie obrysować jej kontur. W końcu zmierzyć odległość od wielkiego palucha do końca pięty. Macie? Świetnie. Teraz trzeba znaleźć tabelkę, dzięki której można będzie wyrażony w centymetrach rozmiar zamienić na skalę obuwniczą. Można ją znaleźć w internecie. Choćby tutaj:  https://www.rozmiar.com/obuwia.php . Co wynika z tabelki? Kto ma stopę o długości 24 cm, będzie potrzebować butów o rozmiarze 38 w Europie, 5 w Wielkiej Brytanii i 7 w USA. Proste? Oczywiście!

Wygoda zamawiania i bogata oferta sklepów internetowych powodują, że coraz częściej decydujemy się na tę formę zakupów. Wielu klientów obawia się jednak wyboru butów w ten sposób. Odstrasza ich brak możliwości wcześniejszego przymierzenia interesującego modelu obuwia czy problemy ze zwrotem niedopasowanego towaru. Warto jednak przełamać się i zamówić pierwszą parę obuwia online. Spełni wszystkie nasze oczekiwania, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.

Sklepy internetowe dają nie tylko możliwość dokonania zakupu bez ruszania się z wygodnego fotela, kuszą atrakcyjnymi cenami i szerokim wyborem, ale także są poddawane bezpośrednim ocenom klientów. Decydując się na zakup butów online, warto sprawdzić opinie innych osób na temat oferty, przejrzystej polityki zwrotów lub wymiany i obsługi. To one będą najbardziej miarodajną oceną pozwalającą nam zaufać sprzedawcy. Jak zmierzyć stopę, by idealnie dopasować rozmiar obuwia?

Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed klientem decydującym się na zakup obuwia w sklepie internetowym, jest dokładne wymierzenie stopy. Oznaczenia rozmiaru podawane przez producentów mogą się różnić w przypadku każdej firmy, a także samego modelu obuwia. Nie powinny więc stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji o wyborze fasonu buta. Najważniejszym wymiarem jest długość wewnętrzna wkładki, która może różnić się od długości zewnętrznej, mierzonej na podeszwie. Mierzenie własnych stóp należy wykonywać wieczorem, kiedy po całym dniu chodzenia mogą się powiększyć. Zmierzmy je obie i kierujmy rozmiarem większej z nich. Najprostszym sposobem na wykonanie dokładnych pomiarów będzie przyłożenie do kartki umieszczonej na podłodze stopy, dokładne obrysowanie jej kształtu i przyłożenie miarki pomiędzy skrajnymi punktami: od pięty po duży palec. Do zmierzonego rozmiaru należy dodać około pół centymetra, aby nie narażać palców stóp na uderzenia o przód buta w trakcie chodzenia.

 

 

Rodzaje numeracji obuwia

Na rynku europejskim najczęściej spotykanymi miarami obuwia są: numeracja sztychowa francuska – najpopularniejsza, która w przypadku kobiet obejmuje rozmiary od 36 do 42 (co odpowiada 23 – 27 centymetrom długości), a u mężczyzn rozmiary: 39 – 36 (czyli odpowiednio od 25 do 30 cm długości); numeracja metryczna – w której 1 numer to 1 centymetr długości; numeracja angielska podawana w calach – 1/3 cala odpowiada 1 numerowi obuwia. Decydując się na zakup obuwia online, zwróćmy uwagę na dodatkowe parametry podawane przez zaufanych i sprawdzonych sprzedawców, jak tęgość stopy, dopasowanie mierzonego rozmiaru do kształtu butów, materiał, z jakiego zostały one wykonane na zewnątrz i wewnątrz, rodzaj obcasa i inne informacje. Porównajmy je także dokładnie z zamieszczonymi zdjęciami. Rozmiar obuwia powinien zostać wybrany także z uwzględnieniem jego rodzaju. Letnie, otwarte buty, jak klapki czy sandały muszą przylegać do stopy, a obuwie zimowe może być czasem większe nawet o jeden rozmiar, aby swobodnie zmieścić pod nim grubsze skarpetki lub rajstopy. Im więcej informacji podaje dany sklep internetowy, tym większą mamy pewność, że obuwie będzie dobrej jakości i nie zawiedzie naszych oczekiwań.

1. Pomiaru dokonaj w rajstopach lub skarpetkach (w zależności od rodzaju kupowanego obuwia)

2. Połóż kartkę papieru na twardym podłożu (nie na dywanie).

3. Stań jedną stopą na kartce i ją obrysuj. Pamiętaj, aby linia nie wychodziła poza krawędź stopy. To samo zrób z drugą stopą.

4. Zmierz odległość między najbardziej oddalonymi punktami każdej obrysowanej stopy. Pamiętaj że rozmiar buta dobieramy według dłuższej stopy.

5. Przy każdym prezentowanym rozmiarze podana jest "długość wkładki wewnątrz buta" do której należy dopasować uzyskany wymiar.

Wybierając rozmiar można zasugerować się wymiarami podanymi w tabeli lub skontaktować się z naszym konsultantem, który udzieli szczegółowych odpowiedzi na wszystkie pytania. Maile z pytaniami prosimy kierować na adres najlepszebuty.wsieci@gmail.com

lub pod numer telefonu 691 518 788